تبلیغات
جز خدا نیست هیچ.......... - آیا یک لحظه قبل از مرگ، توبه انسان قبول می شود؟ /استاد مطهری

آیا یک لحظه قبل از مرگ، توبه انسان قبول می شود؟ /استاد مطهری

نویسنده :Green Apple
تاریخ:جمعه 20 اردیبهشت 1392-10:22 ق.ظ

                         آیا یک لحظه قبل از مرگ، توبه انسان قبول می شود؟ / نوشتاری از استاد مطهری

رسول خدا در آخرین خطبه‏ای كه برای مردم خواند و موعظه فرمود ، بحثی‏ راجع به توبه و بازگشت بنده از معصیت و گناه كرد ، فرمود : هر كس یك‏ سال قبل از مردنش توبه كند خداوند توبه او را می‏پذیرد . بعد خودش فرمود : یك سال زیاد است و در كمتر از یك سال هم ممكن است ، اگر در یك ماه‏ قبل از مردنش توبه كند خداوند توبه او را می‏پذیرد . باز فرمود : یك ماه‏ هم زیاد است و...

در كمتر از یك ماه هم ممكن است ، اگر كسی یك روز قبل‏ از مردنش توبه كند خداوند توبه او را می‏پذیرد . باز فرمود : یك روز هم‏ زیاد است و در كمتر از یك روز هم ممكن است ، اگر كسی در یك ساعت قبل‏ از مردنش توبه كند خداوند توبه او را می‏پذیرد ، باز فرمود : یك ساعت‏ هم زیاد است و در كمتر از یك ساعت هم ممكن است ، در این وقت فرمود : اگر كسی یك لحظه قبل از مردنش توفیق توبه پیدا كند خداوند توبه او را می‏پذیرد .

توبه رجوع و بازگشت واقعی بنده به سوی خداوند است ، و البته ممكن‏ نیست كه بنده‏ای واقعا و حقیقتا راه كج را كه می‏رفته رها كند و به سوی راه راست و مستقیم باز گردد و از عمق باطن و روح خود به‏ سوی خداوند بیاید نه فقط به دلیل اجبار و اضطرار – و خداوند او را در جوار رحمت خود نپذیرد .

آن چیزی كه ركن و اساس توبه را تشكیل می‏دهد ، ندامت و پشیمانی از كار بد و تصمیم به ترك گناه است ، چیزی كه هست ، ندامت و پشیمانی از گناه‏ و تصمیم به ترك گناه دو نوع است : یك نوع پشیمانیها و تصمیمهای كاذب‏ است كه هر آدم خطا كاری هنگامی كه با كیفر و چوب قانون مواجه می‏گردد پشیمان می‏شود و آرزو می‏كند كه ای كاش آن عمل زشت را نكرده بود تا حالا این كیفر را نمی‏چشید . هر كسی كه كیفر را جلو چشم خود ببیند در آن حال كه‏ كیفر را می‏بیند نمی‏تواند تصمیم به گناه بگیرد . خود همان شخص گناهكار در حین ارتكاب گناه اگر چشمش به كیفر می‏افتاد و آن را حاضر و آماده می‏دید ، از همان اول مرتكب گناه نمی‏شد . دیدن كیفر در جلو چشم و آنگاه ترك‏ گناه چیزی شبیه به اجبار و اضطرار و به منزله امری خارج از حد اختیار است . ترك گناه آنوقت توبه و تصمیم و اختیار محسوب می‏گردد كه آدمی‏ خود گناه را نقل و حاضر ببیند و كیفر گناه را نسیه و غایب بداند و آنگاه‏ به ملاحظه كیفر آینده و یا به خاطر اجر و ثواب آینده و یا به ملاحظه‏ احساس زشتی و پلیدی كه در خود گناه می‏كند از ارتكاب آن گناه منصرف‏ گردد .

توبه حقیقی یعنی انصراف جدی و بازگشت واقعی از گناه به سوی صلاح و ارشاد ، و بدیهی است كه اگر انصراف ، جدی و واقعی باشد و معلول مشاهده‏ كیفر نقد و حاضر نباشد البته خداوند متعال به رحمت واسعه خود آن را می‏پذیرد . توبه در دو موقف و دو موطن پذیرفته‏ نمی‏شود : یكی در همین دنیا آنگاه كه كیفر رسیده باشد ، و در حقیقت حالتی‏ كه انسان در این وقت به خود می‏گیرد صورت توبه دارد ولی حقیقت توبه‏ ندارد . در سوره مباركه مؤمن آیه 85 درباره بعضی از اقوام گذشته كه دچار عقوبت الهی شدند می‏فرماید : " همین كه عقوبت سخت ما را دیدند اظهار داشتند كه به خدای یگانه‏ ایمان آورده ایم و تمام آن چیزهایی را كه شریك خداوند ساخته بودیم به‏ دور ریختیم . ولی اینچنین توبه و ایمانی كه بعد از مشاهده عقوبت سخت‏ پیدا شود هرگز به حال آنها سود نخواهد بخشید .

این سنتی است از خداوند كه همیشه بوده است و كافران در این موطن و موقف زیان كرده‏اند " . درباره فرعون نیز در قرآن كریم آمده است كه فرعون دست از سر بنی‏ اسرائیل بر نمی‏داشت . در حالی هم كه آنها به رهبری موسی از مصر خارج‏ شدند باز آنها را تعقیب كرد تا آنوقت كه در دریا آنها را تعقیب كرد و غرق شد . در آن حال فریاد بر آورد : به خدای یگانه كه قوم موسی به آن‏ ایمان آورده‏اند من هم ایمان آوردم و تسلیم او هستم . به او گفته شد : حالا و در این وقت ؟ ! و حال آنكه تا لحظه‏ای پیش آدمی فسادگر بودی .

موقف دوم كه توبه پذیرفته نمی‏شود جهان آخرت است . همینكه آدمی بدان‏ جهان رفت دیگر توبه و پشیمانی سودی ندارد ، نه تنها بدان جهت كه در آنجا آدمی كیفر را حاضر و مشهود می‏بیند بلكه بدان جهت كه در آنجا دیگر عمل و تغییر تصمیم و حركت و تكامل معنا ندارد ، هر كس در آنجا به هر حالت و با هر درجه و هر مقام كه رفت‏ برای همیشه در همان حالت باقی است و نمی‏تواند در خودش تصمیماتی و تغییراتی ایجاد كند . در آنجا هم توبه و انصراف واقعی پیدا نمی‏شود نه‏ این كه انصراف واقعی پیدا می‏شود و مورد قبول واقع نمی‏گردد .

آدمی میوه درخت طبیعت است . میوه تا در درخت است از طریق همان‏ درخت و از راه ریشه و رگهای همان درخت تغذی می‏كند ، مواد زمین را به‏ خود می‏گیرد ، آب می‏خورد ، از نور و هوا و حرارت استفاده می‏كند ، ولی‏ همینكه به علت رسیده شدن و گذشتن اجل و مدت معلوم و یا به علت كندن آن‏ میوه رابطه‏اش با درخت قطع شد دیگر برای این میوه راه تكامل و ترقی و اصلاح و مبارزه با آفت و همه چیز بسته است ، اگر كال و نارس از درخت‏ جدا شده دیگر چاره پذیر نیست ، و اگر پژمردگی و افسردگی پیدا كرده دیگر از طریق آب دادن و نور و هوا به آن درخت نمی‏شود آن پژمردگی را اصلاح كرد . انسان هم در جهان طبیعت همین حال را دارد ، هر اصلاح و تكمیلی كه‏ بایست بكند تا وقتی است كه روی درخت طبیعت است و جدا نشده ، و اما همینكه از این درخت با دست مرگ جدا شد دیگر راه اصلاح به روی او بسته‏ است .

البته این نكته را هم باید در نظر داشت كه هر چند آدمی در آن جهان‏ دستش از اصلاح و تكمیل خود كوتاه است در عین حال گاهی به واسطه سببی از اسباب از این جهان رحمت هایی به او می‏رسد . رسول خدا فرمود : همین كه آدمی‏ می‏میرد دفتر عمل وی بسته می‏شود ، ستون های حسنات و همچنین ستونهای سیئات‏ به كلی بسته می‏گردد

مگر از ناحیه سه چیز : یكی این كه آدمی یك مؤسسه خیر از خود باقی گذاشته‏ باشد كه بندگان خدا بعد از او از آن مؤسسه منتفع گردند ، مثل این كه‏ بیمارستان یا مدرسه یا مسجدی تأسیس كرده باشد ، دیگر این که اثری علمی از خود به یادگار گذاشته باشد كه بعدها طالبان علم و معرفت از آن اثر علمی‏ بهره‏مند شوند ، سوم این که فرزندانی صالح و درستكار و مؤمن باقی گذاشته‏ باشد كه بعد از مردن برای وی طلب مغفرت نمایند .

 

منبع: کتاب حکمت ها و اندرزها


سایت  www.shafaqna.com
Aliza
پنجشنبه 16 آذر 1396 10:56 ب.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness
of precious know-how about unexpected emotions.
What causes pain in the Achilles tendon?
یکشنبه 26 شهریور 1396 03:13 ق.ظ
That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.

Simple but very precise info… Thanks for sharing this one.
A must read post!
foot issues
شنبه 18 شهریور 1396 05:32 ق.ظ
I know this web site offers quality depending articles and extra stuff, is there any other site which presents these information in quality?
Can stretching help you grow taller?
دوشنبه 30 مرداد 1396 11:35 ق.ظ
Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
Is it very hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where
to begin. Do you have any tips or suggestions? Thank you
shantelltwedt.hatenablog.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:26 ق.ظ
I'm impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's both equally educative and
interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head.
The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about.

Now i'm very happy I found this during my hunt for something concerning this.
nidaalwin.hatenablog.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:26 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
Thanks for the post. I'll certainly comeback.
http://zenianapierala.blogas.lt
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:54 ق.ظ
It's truly very difficult in this busy life to listen news on Television, so I only use world wide web for that reason, and take the most up-to-date
news.
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 08:36 ب.ظ
It's really very difficult in this active life to listen news on TV, so I just use internet for that purpose, and obtain the most recent information.
صِـــلَـهـــ
جمعه 27 اردیبهشت 1392 01:43 ب.ظ
صبور باشی ... و ... ساکت باشی ... و ... و ... این همه باشی ... و ... اشتباه تفسیرت کنند.
صِـــلَـهـــ
جمعه 27 اردیبهشت 1392 01:42 ب.ظ
با نامه ای خطاب به شازده کوچولو به روزم...
صِـــلَـهــ
شنبه 21 اردیبهشت 1392 06:37 ب.ظ
با احترام لینک شدی دوست من.
صِـــلَـهــ
شنبه 21 اردیبهشت 1392 06:29 ب.ظ
عزیزم ممنونم از حضورت.
پوزش از تاخیر.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo

وب هکس