تبلیغات
جز خدا نیست هیچ.......... - دیدگاه شهید مطهری در مورد نظریه تکامل داروین

دیدگاه شهید مطهری در مورد نظریه تکامل داروین

نویسنده :Green Apple
تاریخ:جمعه 30 خرداد 1393-09:25 ق.ظ

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نگاه متفکران اسلامی مانند شهید مطهری به دیدگاه‌هایی مانند داروینیسم با نگاه کلیسا متفاوت است و این گونه نیست که به طور کلی این دیدگاه‌ها را رد کنند.

به گزارش «خبرگزاری دانشجو»، به مناسبت گرامیداشت هفته معلم و شهادت آیت‌الله مطهری صبح امروز برنامه‌ای در دانشگاه خوارزمی برگزار شد و دکتر حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این برنامه به ایراد سخنانی پرداخت.

رحیم پور در ابتدای این نشست گفت:‌تفکراتی مانند تفکرات مارکس، داروین و فروید در صد سال اخیر جریان سازی کرده بودند که عمدتا از این تفکرات برداشت‌های غیردینی صورت می گرفت در این شرایط بحث علم و دین جهانی شد البته تعریف علم در ایران همان تعریفی نبود که در غرب مطرح شد.وی با اشاره به تئوری داروینیسم و نسبت آن با اسلام در کلام شهید مطهری گفت: امروزه نظریه داروین تقریبا منسوخ شده و چندان مطرح نیست اما ۶۰، ۷۰ سال پیش این نظریه علمی و قطعی تلقی می‌شد و نگاه قطعی عقلی نسبت به آن وجود داشت به طوری که اگر کسی خلاف این نظریه سخن می‌گفت حرف او ضد علمی تلقی می شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه بیان داشت: تفکرات مارکسیسم نیز با اینکه روزی در جهان تسلط داشت اما امروز حذف شده و عمده حرف‌های فروید نیز از بورس مباحث روان شناسی کنار گذاشته شده است تئوری داروینیسم نیز درست است که در برخی از دانشگاه‌ها هنوز تدریس می‌شود اما آن نیز کنار گذاشته شده است البته با وجود اینکه این سه نظریه به تاریخ علم و ایدئولوژی پیوسته‌اند باید توجه داشت که سهمی از واقعیت در همه این نظریات وجود دارد نگاه شهید مطهری و سایر متفکران مصلح نیز این نبود که تمام حرف‌های آنها را قبول نداشته باشند و کنار بگذارند حتی برخی از حرف‌های مارکسیست‌ها عینا در قرآن و حدیث وجود دارد یا برخی از دیدگاه‌های لیبرالیسم درباره انسان با مفاهیم اسلامی یکسان است اما برخی از مفاهیم آن با دیدگاه‌های دینی و عقلی متعارض است.

وی افزود: آنها برخی از عقاید درست را با برخی عقاید نادرست مخلوط می‌کنند و همچنین ابعاد مختلف مسئله را به درستی رعایت نمی‌کنند مثلا فروید چند واقعیت انسان را به درستی می‌گوید اما ابعاد آن را تشخیص نمی‌دهد و دچار افراط می‌شود طوری که همه ابعاد وجودی انسان را با استفاده از گرایشات جنسی تحلیل می‌کند.

رحیم پور با اشاره به تفکر شهید مطهری در بحث علم و دین گفت: وقتی از علم و دین صحبت می‌شود باید بگوییم که کدام علم و کدام دین مدنظر ماست زیرا برخی گزاره‌های مسیحیت و اسلام با یکدیگر متفاوت هستند مثلا الهیت مسیحی یک الهیت عقلانی نبوده و کلیسا می‌گوید نباید مباحث عقلانی را وارد مباحث دینی نماییم رهبران کلیسای کاتولیک می‌‌گفتند عقل نماینده شیطان است اما پیامبر اسلام می فرمود عقل پیامبر الهی است موضع قرآن نیز تاکید بر عقل و تفکر است و کسانی که عقل خود را به کار نمی‌اندازند مورد توبیخ قرآن قرار می‌گیرند از سوی دیگر تعریف‌های مختلفی از علم وجود دارد و باید تعریفی که از علم داریم را به صورت دقیق مشخص کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: علم به دو شکلی با مباحث فراعلمی و فلسفی ارتباط می‌یابد یک شکل این است که هر علمی مبتنی بر فلسفه معینی است چه عالم آن علم بداند و چه نداند شکل دوم این است که علم به هر مسیری برود فرآورده‌های آن علم فلسفه خاصی را تقویت یا نفی می‌کنند شهیدمطهری می‌گوید در غرب در نتیجه پیشرفت‌هایی که درعلوم تجربی اتفاق افتاد به این باور رسیدند که فقط تجربه علم آور است اما باید پرسید تاثیر محسوس فلسفه کجاست؟ چون تاثیر محسوسی از فلسفه ندیدند گفتند باید از علم نتایج فلسفی بگیریم اما متفکران اسلامی معتقدند مبتنی کردن فلسفه بر علم تجربی به لحاظ روش‌شناسی غلط است در واقع به پرسش علمی نمی‌توان پاسخ فلسفی داد و بالعکس ندانستن این مسئله منشا اشتباهاتی در غرب شد و جریان های تجربه‌گرا فکر کردند می‌توان به همه مسائل عالم با استفاده از روش‌های تجربی پاسخ داد.

رحیم پور خاطر نشان کرد: عده‌ای که در حوزه علوم تجربی بودند می‌گفتند هر سبکی غیر از روش تجربی و حسی از جمله فلسفه و اخلاق و گزاره‌های ما بعد الطبیعی دینی غیر علمی و بی اعتبار است اما باید توجه داشت که بسیاری از مسائل مربوط به حوزه محسوسات نیستند و چگونه می‌توان به پرسش هایی در باب معقولات پاسخ‌هایی با متود محسوسات داد؟ علت این اشتباهات این بود که فکر کردند می‌توانند علوم تجربی را به جای فلسفه بنشانند.

وی افزود: اگر کسی بگوید فقط محسوسات را قبول دارد قطعا او فردی مادی است و بعد از جزئی‌انگاری مادی می‌خواهد یک فلسفه کلی مادی بسازد که این مسئله قطعا غیر ممکن است سپس اسم این مسئله را در غرب دعوای علم و دین گذاشتند در حالی که اختلاف بر سر جهان بینی مادی است که ضمیمه گزاره‌های دینی شده است در واقع در اینجا تعارض بین فلسفه الهی و مادی پیش آمده و نام آن دعوای علم و دین نیست.

رحیم پور در ادامه اظهار داشت: با این نتیجه‌گیری‌ها دین فقط تبدیل به اخلاق می‌شود در مرحله بعد نیز می‌گویند اخلاق دینی هم مبتنی بر همین انسان شناسی است و وقتی تفسیر غیرعلمی باشد اخلاق هم غیرعلمی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تئوری داروین بیان داشت: داروینیزم در آن دوره خیلی مطرح بود و این گونه بیان می‌شد که یک تئوری علمی و قطعا متعارض با دین است تئوری داروین بر چند رکن استوار بود: ۱. در عالم تغییرات تصادفی هستند ۲. تنازع بقا ۳. بقای انسب یعنی کسی که مناسب‌تر با قواعد بقا است باقی می‌ماند. در نتیجه این تئوری چهار مسئله بین متدینین مسیحی و طرفداران داروین در غرب پدید آمد: ۱. جهان آفرینش حکیمانه و مدبرانه است ۲. عدم سازگاری داروینیسم با انسان شناسی دینی ۳. تعارض بین اخلاق داروینیستی و اخلاقی مسیحیت ۴. مخالف بودن گزاره‌های داروینیسم با کتاب مقدس درباره مسئله آفرینش.

وی با اشاره به واکنش شهید مطهری در برابر این دعواها گفت: از جمله مسائلی که در گرایش‌های مادی تاثیر گذاشت این توهم بود که بین اصل دینی و ترانسفورمیزم آفرینش «تکامل جانداران» تعارض وجود دارد و آفرینش به این معناست که تمام این خلقت دفعی‌الوجود است این تلقی غلط است و الهی بودن خلقت به معنای ناگهانی بودن آن نیست حتی اگر فرض کنیم تکامل تدریجی در خلقت بوده باشد دلیلی ندارد که این نوع تکامل با خداشناسی منافات داشته باشد قرآن می‌فرماید خداوند عالم را در شش دوره آفرید که این نیز به معنای تدریجی بودن است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه متفکران اسلامی داروینیسم را به چند مدعا تجزیه کردند گفت: در غرب راجع به داروینیسم این مسئله مطرح می‌شود که یک رکن آن این است که موجودات قابل تغییر هستند که اگر این را بپذیریم بی‌دین شده‌ایم و پذیرفتن آن با اعتقاد به قدرت مطلقه خداوند ناسازگار است. مورد دوم این است که در غرب ترانسفورمیزم را ضد دین تلقی کردند چون معتقد بودند برخی از بخش‌های آن با کتاب مقدس سازگاری ندارد مورد سوم ارتباط این نظریه با برهان نظم است پذیرفتن ادعای داروینیسم مبنی بر ناگهانی بودن خلقت به این معناست که در خلقت اشتباهی رخ داده است اما شهید مطهری معتقد است آنها نتوانسته‌اند برهان نظم فاعلی و برهان نظم مفعولی را تبیین کنند و به همین علت این نظریه را خلاف تدبیر خدا می‌دانند.

وی با اشاره به مورد چهارم از ارکان داروینیسم که مورد اعتراض متدینین مسیحی قرار گرفته گفت: متدینین مسیحی معتقدند مکتب تکامل به معنای الحاد است چون در این مکتب مشکلات خلقت به تدریج حل می‌شود که این تفسیری ماتریالیستی از تکامل است در حالی که تفسیر توحیدی از تکامل آفرینش درست عالم به اضافه استعداد تغییر است و تغییر جزو جوهر الهی می‌باشد شهید مطهری می‌گوید بر مبنای فلسفه اسلامی فاعلیت خدا در عرض فاعلیت علل طبیعی نیست بلکه در طول آن است و هدایت تکمیلی یعنی همین علیت.

رحیم پور خاطر نشان کرد: طبق نظر شهید مطهری قابلیت تغییر جانوران منافاتی با اعتقاد به خدا ندارد و حکمت الهی اقتضا می‌کند بسیاری از پدیده‌ها به صورت تدریجی اتفاق بیفتند از سوی دیگر ایشان می‌گوید اگر فرضا داروینیسم به صورت قطعی اثبات شود و حتی اگر فرضا عبارت صریحی در کتاب مقدس علیه آن وجود داشته باشد این مسئله اثبات نمی‌کند که خدا وجود ندارد بلکه نشان می‌دهد این عبارت در کتاب مقدس شما مشکل دارد. همچنین مفهوم غایتمندی در نظریه داروین با دیدگاه غایتمندی عالم مغایر نیست فرضا حتی اگر داروینیسم بتواند برهان اتقان صنع را باطل کند که نمی‌تواند باز هم نمی‌تواند خدا را نفی کند چون تنها راه اثبات خدا برهان اتقان صنع نیست.

وی افزود: در فلسفه «تصادف» به معنای عامیانه آن محال است و انسان چون نمی‌تواند علت وقوع یک پدیده را تشخیص بدهد نام آن را تصادف می‌گذارد فلسفه تصادف در تبدل انواع محال است و تصادفی دیدن یک پدیده قبل از آنکه ضد دینی باشد ضد عقلی است. همچنین متدینین غربی معتقدند که این نظریه با علم ازلی خداوند منافات دارد اما شهید مطهری معتقد است باور به اینکه خدا می‌دانسته و می‌توانسته منافاتی با اراده خدا و تدریجی بودن وقوع پدیده‌ها ندارد و در واقع اراده خدا به همین تکامل تعلق گرفته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: قصه قرآن راجع به خلقت با کتاب مقدس تورات و انجیل تفاوت دارد در این کتب مقدس خلقت آدم و حوا به یکی از ادله ایمان به خدا ارتباط پیدا می‌کند اما قرآن از بیان داستان خلقت آدم و حوا نتیجه توحیدی در مورد اثبات خدایی خداوند نگرفته بلکه نتیجه قرآن از این قصه نتیجه عرفانی و اخلاقی است. شهید مطهری می‌گوید حتی اگر فرض کنیم که داروینیسم می‌تواند خلقت آدم و حوا را نفی کند باز هم این مسئله به قرآن صدمه نمی‌زند چون از خلقت آدم و حوا نتیجه نگرفته که خدا هست.

رحیم پور با اشاره به انواع برخوردهایی که با داروینیسم در میان متفکران اسلامی وجود داشته گفت: یک عده مانند مرحوم سحابی و آیت‌الله مشکینی معتقد بودند که حتی اگر نظریه داروینیسم اثبات شود باز هم با تفکر اسلامی تناقض ندارد که البته شهید مطهری این دیدگاه را قبول ندارد. دیدگاه دوم دیدگاه علامه طباطبایی و خود شهید مطهری است براساس این دیدگاه قرآن به صورت واضح بیان کرده که نسل انسان به آدم و حوا می‌رسد و آنها نیز از خاک آفریده شده‌اند اما این بخش از فرضیه داروین که خصوصیاتی را برای انواع مختلف ذکر می‌کند با قرآن منافات دارد علامه طباطبایی می‌گوید انسان نوع مستقلی است و از حیوانات درست نشده بلکه از گل و خاک تبدیل به انسان شده و دیدگاه‌هایی مانند دیدگاه داروین با قرآن سازگار نیست.

وی افزود: شهید مطهری معتقد است آدم از خاک آفریده شده و موجود دیگری مانند میمون تبدیل به انسان نشده اما این قاطعیت علامه طباطبایی که فرضیه تحول با قرآن متفاوت است را نیز قبول ندارد البته باید به این مسئله نیز توجه داشت که تلاش متفکران اسلامی دسته اول مانند آیت‌الله مشکینی نیز با قرآن منافات ندارد.

رحیم پور گفت: شهید مطهری بعد از بیان ارکان نظریه داروینیسم و دیدگاه‌هایی که در غرب و عالم اسلام نسبت به آن وجود دارد وقتی می‌خواهد توضیح خود را ارائه دهد راه‌حل‌هایی را نیز پیشنهاد می‌کند اولین راه‌حل این است که داروینیسم یک فرضیه علمی است نه نظریه‌ای قطعی و مساوی با علم نیست و قابل ابطال می‌باشد از سوی دیگر بر مبنای این فرضیه علمی اگر بگوییم تغییرات به شکل جهشی تا تدریجی اتفاق می‌افتند هیچ چیز از اینها با توحید منافات ندارد. همچنین اگر قائل به تحول تدریجی به تحول دفعی باشیم ممکن است تبدیل خاک به انسان به طور طبیعی در یک پروسه طولانی اتفاق بیفتد و اینکه یک پروسه طولانی به طور ناگهانی نیز رخ دهد امکان‌پذیر است. اگر فرض کنیم در شرایط طبیعی امکان ندارد ماده ناگهان و سریع تکامل خود را طی کند باید تناقض قطعی آن را با نص صریح دینی اثبات کنیم.

منبع سایت الفGplus
یکشنبه 10 تیر 1397 02:30 ب.ظ
I just cօuld not gо awaʏ your web site before suggesting that Ӏ really
ebjoyed tһe standard info а person provide ᧐n yyour guests?
Іs gοing to be Ƅack frequently іn оrder tо inestigate cross-check neԝ posts
Chaim
دوشنبه 28 خرداد 1397 08:24 ق.ظ
Hi, I think your website migt be haѵing browser
compatibility issues. Ꮃhen I look at your blog site in Firefox, itt ⅼooks fine ƅut ѡhen opehing in Internet Explorer, іt has soe overlapping.
I ϳust wanted to gige yyou a quifk heads uр! Othber then tһat, terrific blog!
Avrom
یکشنبه 27 خرداد 1397 04:51 ب.ظ
Quality posts іѕ the secret to inteerest tһe viewers
tⲟ paay a visit the web page, that's ԝhat this web pаge iѕ providing.
Buy cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:20 ق.ظ

Many thanks, An abundance of advice.

cialis dosage amounts does cialis cause gout cialis super kamagra generic cialis tadalafil we choice free trial of cialis cialis side effects cialis farmacias guadalajara effetti del cialis venta de cialis canada generic cialis pill online
Kia
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 02:06 ب.ظ
Quality articles is the secret to interest tthe users to
pay a visit the website, that's what this web page is providing.
Rayford
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 04:59 ب.ظ
My spouse and I stumbled oger here different website and thought I mayy as well check things out.

I like what I see so i am just following you.
Look forward to looking over yyour web page for a second time.
Eye Lashes
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 01:20 ق.ظ
Article writing is also a fun, if you know after that you can write or else it is
difficult to write.
Eye lash
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 06:22 ق.ظ
Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to gget my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing verry good gains.
If you know of any please share. Thanks!
Viagra 5mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 02:44 ق.ظ

Awesome postings. Many thanks.
how buy viagra online buy viagra cheaply where can you buy viagra from how to get viagra cheap cheap generic viagra pills online viagra buy viagra how to buy viagra safely online buy pfizer viagra online buying generic viagra order viagra online
depforce ayurvedic medicine
شنبه 1 اردیبهشت 1397 10:41 ق.ظ
The oyher day, while I was at work, my cousin stgole my iPaad aand tested to seee if it can survivve a
fortyy fookt drop, just soo she can be a youtube sensation.
My applee ipad is nnow destroed and shee has 83 views.

I knjow this iis completely offf topic buut I hhad too shar itt witgh someone!
Cialis pills
شنبه 18 فروردین 1397 12:54 ب.ظ

Beneficial info. Appreciate it!
buy cialis sample pack cialis canada cialis super acti online cialis cialis for sale south africa cialis manufacturer coupon can i take cialis and ecstasy buying cialis overnight cialis para que sirve buy cialis uk no prescription
Buy generic cialis
چهارشنبه 1 فروردین 1397 02:09 ق.ظ

Regards, Lots of postings!

generico cialis mexico tesco price cialis cialis price thailand buy online cialis 5mg cialis generika in deutschland kaufen cialis coupons printable cialis kaufen bankberweisung cialis sans ordonnance we use it cialis online store cialis from canada
Nintendo giveaway
سه شنبه 7 آذر 1396 07:00 ب.ظ
عنصر جذاب از محتوا. من فقط بر وبلاگ شما و
در پایتخت پایتخت به ادعا که من در واقع دوست داشت پست حساب وبلاگ خود را دوست داشت.
به هر حال من به شما در پیوستن شما و یا حتی موفقیت شما
ورود به سرعت به سرعت
medicare supplemental plans
جمعه 3 آذر 1396 05:25 ب.ظ
به نظر من، این چیز جدیدی است، من روی این مسئله ایستادم
پیدا کرده اند این کاملا مفید است و آن را به من کمک کرده است
بارهای خارج من امیدوارم که به شما کمک کند و به مشتریان مختلف کمک کنم، به من کمک کرد.
آفرین.
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:10 ب.ظ
سلام به نظر شما چه پلتفرمی را که می خواهید استفاده کنید؟
من برنامه ریزی برای شروع وبلاگ خود را در آینده نزدیک، اما من سخت داشتن
زمان تصمیم گیری بین BlogEngine / Wordpress / B2evolution و دروپال.
من دلیل آن را پرسیدم زیرا طراحی شما به نظر می رسد
متفاوت است پس بیشتر وبلاگ ها و من به دنبال چیزی منحصر به فرد.
پ.ن.محصولات خود را برای بودن در خارج از موضوع، اما من مجبور به درخواست!
foot issues
شنبه 18 شهریور 1396 12:19 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here
by searching for دیدگاه
Mora
دوشنبه 16 مرداد 1396 10:08 ب.ظ
Hi colleagues, its wonderful piece of writing concerning cultureand entirely defined,
keep it up all the time.
How much can you grow from stretching?
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:39 ب.ظ
Hi there, everything is going sound here and ofcourse every
one is sharing information, that's really fine, keep up writing.
What do you do for a sore Achilles tendon?
شنبه 14 مرداد 1396 10:56 ق.ظ
all the time i used to read smaller content which as well clear
their motive, and that is also happening with this
article which I am reading now.
sharenschillings.weebly.com
جمعه 13 مرداد 1396 06:00 ب.ظ
I don't even know how I ended up here, however I thought this submit used
to be good. I don't understand who you might be however
certainly you are going to a well-known blogger should you are not already.
Cheers!
vernitawitchey.hatenablog.com
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:31 ق.ظ
What's up to all, the contents existing at this website are really remarkable for people experience, well,
keep up the good work fellows.
Caryn
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:37 ب.ظ
If you are going for best contents like myself, only pay a visit this web page everyday for the reason that it presents feature contents,
thanks
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 12:27 ب.ظ
Thanks in support of sharing such a nice idea, paragraph
is pleasant, thats why i have read it fully
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 12:44 ق.ظ
Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation;
we have created some nice practices and we are looking to
exchange techniques with others, why not shoot me an e-mail
if interested.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:12 ق.ظ
Hello, I believe your blog could be having browser compatibility
issues. When I take a look at your website in Safari, it looks
fine however, if opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues.
I merely wanted to provide you with a quick heads up!
Aside from that, excellent blog!
manicure
شنبه 12 فروردین 1396 04:15 ب.ظ
Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home
a little bit, but instead of that, this is wonderful blog.
An excellent read. I will certainly be back.
manicure
جمعه 11 فروردین 1396 10:32 ب.ظ
Peculiar article, exactly what I was looking for.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo

وب هکس