تبلیغات
جز خدا نیست هیچ.......... - دیدگاه شهید مطهری در مورد نظریه تکامل داروین

دیدگاه شهید مطهری در مورد نظریه تکامل داروین

نویسنده :Green Apple
تاریخ:جمعه 30 خرداد 1393-08:25 ق.ظ

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نگاه متفکران اسلامی مانند شهید مطهری به دیدگاه‌هایی مانند داروینیسم با نگاه کلیسا متفاوت است و این گونه نیست که به طور کلی این دیدگاه‌ها را رد کنند.

به گزارش «خبرگزاری دانشجو»، به مناسبت گرامیداشت هفته معلم و شهادت آیت‌الله مطهری صبح امروز برنامه‌ای در دانشگاه خوارزمی برگزار شد و دکتر حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این برنامه به ایراد سخنانی پرداخت.

رحیم پور در ابتدای این نشست گفت:‌تفکراتی مانند تفکرات مارکس، داروین و فروید در صد سال اخیر جریان سازی کرده بودند که عمدتا از این تفکرات برداشت‌های غیردینی صورت می گرفت در این شرایط بحث علم و دین جهانی شد البته تعریف علم در ایران همان تعریفی نبود که در غرب مطرح شد.وی با اشاره به تئوری داروینیسم و نسبت آن با اسلام در کلام شهید مطهری گفت: امروزه نظریه داروین تقریبا منسوخ شده و چندان مطرح نیست اما ۶۰، ۷۰ سال پیش این نظریه علمی و قطعی تلقی می‌شد و نگاه قطعی عقلی نسبت به آن وجود داشت به طوری که اگر کسی خلاف این نظریه سخن می‌گفت حرف او ضد علمی تلقی می شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه بیان داشت: تفکرات مارکسیسم نیز با اینکه روزی در جهان تسلط داشت اما امروز حذف شده و عمده حرف‌های فروید نیز از بورس مباحث روان شناسی کنار گذاشته شده است تئوری داروینیسم نیز درست است که در برخی از دانشگاه‌ها هنوز تدریس می‌شود اما آن نیز کنار گذاشته شده است البته با وجود اینکه این سه نظریه به تاریخ علم و ایدئولوژی پیوسته‌اند باید توجه داشت که سهمی از واقعیت در همه این نظریات وجود دارد نگاه شهید مطهری و سایر متفکران مصلح نیز این نبود که تمام حرف‌های آنها را قبول نداشته باشند و کنار بگذارند حتی برخی از حرف‌های مارکسیست‌ها عینا در قرآن و حدیث وجود دارد یا برخی از دیدگاه‌های لیبرالیسم درباره انسان با مفاهیم اسلامی یکسان است اما برخی از مفاهیم آن با دیدگاه‌های دینی و عقلی متعارض است.

وی افزود: آنها برخی از عقاید درست را با برخی عقاید نادرست مخلوط می‌کنند و همچنین ابعاد مختلف مسئله را به درستی رعایت نمی‌کنند مثلا فروید چند واقعیت انسان را به درستی می‌گوید اما ابعاد آن را تشخیص نمی‌دهد و دچار افراط می‌شود طوری که همه ابعاد وجودی انسان را با استفاده از گرایشات جنسی تحلیل می‌کند.

رحیم پور با اشاره به تفکر شهید مطهری در بحث علم و دین گفت: وقتی از علم و دین صحبت می‌شود باید بگوییم که کدام علم و کدام دین مدنظر ماست زیرا برخی گزاره‌های مسیحیت و اسلام با یکدیگر متفاوت هستند مثلا الهیت مسیحی یک الهیت عقلانی نبوده و کلیسا می‌گوید نباید مباحث عقلانی را وارد مباحث دینی نماییم رهبران کلیسای کاتولیک می‌‌گفتند عقل نماینده شیطان است اما پیامبر اسلام می فرمود عقل پیامبر الهی است موضع قرآن نیز تاکید بر عقل و تفکر است و کسانی که عقل خود را به کار نمی‌اندازند مورد توبیخ قرآن قرار می‌گیرند از سوی دیگر تعریف‌های مختلفی از علم وجود دارد و باید تعریفی که از علم داریم را به صورت دقیق مشخص کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: علم به دو شکلی با مباحث فراعلمی و فلسفی ارتباط می‌یابد یک شکل این است که هر علمی مبتنی بر فلسفه معینی است چه عالم آن علم بداند و چه نداند شکل دوم این است که علم به هر مسیری برود فرآورده‌های آن علم فلسفه خاصی را تقویت یا نفی می‌کنند شهیدمطهری می‌گوید در غرب در نتیجه پیشرفت‌هایی که درعلوم تجربی اتفاق افتاد به این باور رسیدند که فقط تجربه علم آور است اما باید پرسید تاثیر محسوس فلسفه کجاست؟ چون تاثیر محسوسی از فلسفه ندیدند گفتند باید از علم نتایج فلسفی بگیریم اما متفکران اسلامی معتقدند مبتنی کردن فلسفه بر علم تجربی به لحاظ روش‌شناسی غلط است در واقع به پرسش علمی نمی‌توان پاسخ فلسفی داد و بالعکس ندانستن این مسئله منشا اشتباهاتی در غرب شد و جریان های تجربه‌گرا فکر کردند می‌توان به همه مسائل عالم با استفاده از روش‌های تجربی پاسخ داد.

رحیم پور خاطر نشان کرد: عده‌ای که در حوزه علوم تجربی بودند می‌گفتند هر سبکی غیر از روش تجربی و حسی از جمله فلسفه و اخلاق و گزاره‌های ما بعد الطبیعی دینی غیر علمی و بی اعتبار است اما باید توجه داشت که بسیاری از مسائل مربوط به حوزه محسوسات نیستند و چگونه می‌توان به پرسش هایی در باب معقولات پاسخ‌هایی با متود محسوسات داد؟ علت این اشتباهات این بود که فکر کردند می‌توانند علوم تجربی را به جای فلسفه بنشانند.

وی افزود: اگر کسی بگوید فقط محسوسات را قبول دارد قطعا او فردی مادی است و بعد از جزئی‌انگاری مادی می‌خواهد یک فلسفه کلی مادی بسازد که این مسئله قطعا غیر ممکن است سپس اسم این مسئله را در غرب دعوای علم و دین گذاشتند در حالی که اختلاف بر سر جهان بینی مادی است که ضمیمه گزاره‌های دینی شده است در واقع در اینجا تعارض بین فلسفه الهی و مادی پیش آمده و نام آن دعوای علم و دین نیست.

رحیم پور در ادامه اظهار داشت: با این نتیجه‌گیری‌ها دین فقط تبدیل به اخلاق می‌شود در مرحله بعد نیز می‌گویند اخلاق دینی هم مبتنی بر همین انسان شناسی است و وقتی تفسیر غیرعلمی باشد اخلاق هم غیرعلمی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تئوری داروین بیان داشت: داروینیزم در آن دوره خیلی مطرح بود و این گونه بیان می‌شد که یک تئوری علمی و قطعا متعارض با دین است تئوری داروین بر چند رکن استوار بود: ۱. در عالم تغییرات تصادفی هستند ۲. تنازع بقا ۳. بقای انسب یعنی کسی که مناسب‌تر با قواعد بقا است باقی می‌ماند. در نتیجه این تئوری چهار مسئله بین متدینین مسیحی و طرفداران داروین در غرب پدید آمد: ۱. جهان آفرینش حکیمانه و مدبرانه است ۲. عدم سازگاری داروینیسم با انسان شناسی دینی ۳. تعارض بین اخلاق داروینیستی و اخلاقی مسیحیت ۴. مخالف بودن گزاره‌های داروینیسم با کتاب مقدس درباره مسئله آفرینش.

وی با اشاره به واکنش شهید مطهری در برابر این دعواها گفت: از جمله مسائلی که در گرایش‌های مادی تاثیر گذاشت این توهم بود که بین اصل دینی و ترانسفورمیزم آفرینش «تکامل جانداران» تعارض وجود دارد و آفرینش به این معناست که تمام این خلقت دفعی‌الوجود است این تلقی غلط است و الهی بودن خلقت به معنای ناگهانی بودن آن نیست حتی اگر فرض کنیم تکامل تدریجی در خلقت بوده باشد دلیلی ندارد که این نوع تکامل با خداشناسی منافات داشته باشد قرآن می‌فرماید خداوند عالم را در شش دوره آفرید که این نیز به معنای تدریجی بودن است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه متفکران اسلامی داروینیسم را به چند مدعا تجزیه کردند گفت: در غرب راجع به داروینیسم این مسئله مطرح می‌شود که یک رکن آن این است که موجودات قابل تغییر هستند که اگر این را بپذیریم بی‌دین شده‌ایم و پذیرفتن آن با اعتقاد به قدرت مطلقه خداوند ناسازگار است. مورد دوم این است که در غرب ترانسفورمیزم را ضد دین تلقی کردند چون معتقد بودند برخی از بخش‌های آن با کتاب مقدس سازگاری ندارد مورد سوم ارتباط این نظریه با برهان نظم است پذیرفتن ادعای داروینیسم مبنی بر ناگهانی بودن خلقت به این معناست که در خلقت اشتباهی رخ داده است اما شهید مطهری معتقد است آنها نتوانسته‌اند برهان نظم فاعلی و برهان نظم مفعولی را تبیین کنند و به همین علت این نظریه را خلاف تدبیر خدا می‌دانند.

وی با اشاره به مورد چهارم از ارکان داروینیسم که مورد اعتراض متدینین مسیحی قرار گرفته گفت: متدینین مسیحی معتقدند مکتب تکامل به معنای الحاد است چون در این مکتب مشکلات خلقت به تدریج حل می‌شود که این تفسیری ماتریالیستی از تکامل است در حالی که تفسیر توحیدی از تکامل آفرینش درست عالم به اضافه استعداد تغییر است و تغییر جزو جوهر الهی می‌باشد شهید مطهری می‌گوید بر مبنای فلسفه اسلامی فاعلیت خدا در عرض فاعلیت علل طبیعی نیست بلکه در طول آن است و هدایت تکمیلی یعنی همین علیت.

رحیم پور خاطر نشان کرد: طبق نظر شهید مطهری قابلیت تغییر جانوران منافاتی با اعتقاد به خدا ندارد و حکمت الهی اقتضا می‌کند بسیاری از پدیده‌ها به صورت تدریجی اتفاق بیفتند از سوی دیگر ایشان می‌گوید اگر فرضا داروینیسم به صورت قطعی اثبات شود و حتی اگر فرضا عبارت صریحی در کتاب مقدس علیه آن وجود داشته باشد این مسئله اثبات نمی‌کند که خدا وجود ندارد بلکه نشان می‌دهد این عبارت در کتاب مقدس شما مشکل دارد. همچنین مفهوم غایتمندی در نظریه داروین با دیدگاه غایتمندی عالم مغایر نیست فرضا حتی اگر داروینیسم بتواند برهان اتقان صنع را باطل کند که نمی‌تواند باز هم نمی‌تواند خدا را نفی کند چون تنها راه اثبات خدا برهان اتقان صنع نیست.

وی افزود: در فلسفه «تصادف» به معنای عامیانه آن محال است و انسان چون نمی‌تواند علت وقوع یک پدیده را تشخیص بدهد نام آن را تصادف می‌گذارد فلسفه تصادف در تبدل انواع محال است و تصادفی دیدن یک پدیده قبل از آنکه ضد دینی باشد ضد عقلی است. همچنین متدینین غربی معتقدند که این نظریه با علم ازلی خداوند منافات دارد اما شهید مطهری معتقد است باور به اینکه خدا می‌دانسته و می‌توانسته منافاتی با اراده خدا و تدریجی بودن وقوع پدیده‌ها ندارد و در واقع اراده خدا به همین تکامل تعلق گرفته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: قصه قرآن راجع به خلقت با کتاب مقدس تورات و انجیل تفاوت دارد در این کتب مقدس خلقت آدم و حوا به یکی از ادله ایمان به خدا ارتباط پیدا می‌کند اما قرآن از بیان داستان خلقت آدم و حوا نتیجه توحیدی در مورد اثبات خدایی خداوند نگرفته بلکه نتیجه قرآن از این قصه نتیجه عرفانی و اخلاقی است. شهید مطهری می‌گوید حتی اگر فرض کنیم که داروینیسم می‌تواند خلقت آدم و حوا را نفی کند باز هم این مسئله به قرآن صدمه نمی‌زند چون از خلقت آدم و حوا نتیجه نگرفته که خدا هست.

رحیم پور با اشاره به انواع برخوردهایی که با داروینیسم در میان متفکران اسلامی وجود داشته گفت: یک عده مانند مرحوم سحابی و آیت‌الله مشکینی معتقد بودند که حتی اگر نظریه داروینیسم اثبات شود باز هم با تفکر اسلامی تناقض ندارد که البته شهید مطهری این دیدگاه را قبول ندارد. دیدگاه دوم دیدگاه علامه طباطبایی و خود شهید مطهری است براساس این دیدگاه قرآن به صورت واضح بیان کرده که نسل انسان به آدم و حوا می‌رسد و آنها نیز از خاک آفریده شده‌اند اما این بخش از فرضیه داروین که خصوصیاتی را برای انواع مختلف ذکر می‌کند با قرآن منافات دارد علامه طباطبایی می‌گوید انسان نوع مستقلی است و از حیوانات درست نشده بلکه از گل و خاک تبدیل به انسان شده و دیدگاه‌هایی مانند دیدگاه داروین با قرآن سازگار نیست.

وی افزود: شهید مطهری معتقد است آدم از خاک آفریده شده و موجود دیگری مانند میمون تبدیل به انسان نشده اما این قاطعیت علامه طباطبایی که فرضیه تحول با قرآن متفاوت است را نیز قبول ندارد البته باید به این مسئله نیز توجه داشت که تلاش متفکران اسلامی دسته اول مانند آیت‌الله مشکینی نیز با قرآن منافات ندارد.

رحیم پور گفت: شهید مطهری بعد از بیان ارکان نظریه داروینیسم و دیدگاه‌هایی که در غرب و عالم اسلام نسبت به آن وجود دارد وقتی می‌خواهد توضیح خود را ارائه دهد راه‌حل‌هایی را نیز پیشنهاد می‌کند اولین راه‌حل این است که داروینیسم یک فرضیه علمی است نه نظریه‌ای قطعی و مساوی با علم نیست و قابل ابطال می‌باشد از سوی دیگر بر مبنای این فرضیه علمی اگر بگوییم تغییرات به شکل جهشی تا تدریجی اتفاق می‌افتند هیچ چیز از اینها با توحید منافات ندارد. همچنین اگر قائل به تحول تدریجی به تحول دفعی باشیم ممکن است تبدیل خاک به انسان به طور طبیعی در یک پروسه طولانی اتفاق بیفتد و اینکه یک پروسه طولانی به طور ناگهانی نیز رخ دهد امکان‌پذیر است. اگر فرض کنیم در شرایط طبیعی امکان ندارد ماده ناگهان و سریع تکامل خود را طی کند باید تناقض قطعی آن را با نص صریح دینی اثبات کنیم.

منبع سایت الفCialis online
جمعه 16 آذر 1397 09:12 ق.ظ

Whoa tons of beneficial data!
dosagem ideal cialis free cialis cialis without a doctor's prescription enter site natural cialis brand cialis generic cipla cialis online cialis prezzo al pubblico purchasing cialis on the internet pastillas cialis y alcoho generic cialis 20mg uk
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:05 ب.ظ

You actually mentioned this fantastically.
click now buy cialis brand cialis vs viagra buy cialis online acheter cialis meilleur pri discount cialis cialis farmacias guadalajara cialis online cialis patent expiration rezeptfrei cialis apotheke buy cheap cialis in uk
buy cialis uk
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:00 ب.ظ

You said it nicely..
cialis generico lilly order cialis from india click now buy cialis brand cialis for sale in europa buy cialis sample pack cialis online nederland cialis efficacit cost of cialis per pill cialis per paypa cialis para que sirve
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:54 ق.ظ

You stated that superbly!
the best choice cialis woman cialis 5 mg schweiz cialis generique cialis sans ordonnance generic cialis 20mg uk generic cialis with dapoxetine how do cialis pills work sublingual cialis online brand cialis generic achat cialis en europe
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 05:43 ب.ظ

You actually revealed this effectively!
tadalafil 20mg order cialis from india cialis 20 mg tadalafil 10 mg cialis 20 mg cut in half cialis pills cialis efficacit achat cialis en europe compare prices cialis uk generic cialis 20mg uk
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:27 ق.ظ

You definitely made your point!
callus cialis cuantos mg hay buy online cialis 5mg cialis from canada purchasing cialis on the internet tarif cialis france cialis sale online cialis online we choice free trial of cialis buy generic cialis
buy tadalafil online
دوشنبه 12 آذر 1397 06:26 ب.ظ

Cheers. Helpful stuff.
cialis 20 mg costo in farmacia cialis cialis tablets buying cialis on internet generic cialis in vietnam cialis 5mg billiger cialis kaufen wo cialis generic tadalafil buy comprar cialis 10 espa241a tadalafil
buy cials online
دوشنبه 12 آذر 1397 06:08 ق.ظ

Truly lots of wonderful advice!
comprar cialis navarr how do cialis pills work achat cialis en europe precios de cialis generico cialis 100 mg 30 tablet cialis dosage recommendations cialis 5 mg buy cialis in sconto preis cialis 20mg schweiz buy cialis online
Buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:56 ب.ظ

You actually revealed that well!
cialis 30 day sample try it no rx cialis cialis venta a domicilio overnight cialis tadalafil purchase once a day cialis only now cialis 20 mg the best site cialis tablets cialis 5 mg schweiz 5 mg cialis coupon printable cialis rckenschmerzen
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 05:41 ق.ظ

You actually expressed that terrifically.
dosagem ideal cialis buy name brand cialis on line cialis arginine interactio cialis 5mg prix enter site very cheap cialis cialis coupons cialis 50 mg soft tab does cialis cause gout achat cialis en suisse cialis daily
buy cialis uk
شنبه 10 آذر 1397 06:22 ب.ظ

Amazing postings. With thanks!
achat cialis en europe usa cialis online female cialis no prescription buy cialis online legal order generic cialis online comprar cialis 10 espa241a how much does a cialis cost order generic cialis online cialis cost comprar cialis 10 espa241a
buy cialis delhi
شنبه 10 آذر 1397 05:18 ق.ظ

Thank you, Lots of info!

price cialis best purchase once a day cialis generic cialis 20mg tablets canadian discount cialis only here cialis pills cialis 20mg cialis ahumada cialis therapie weblink price cialis cialis 5 mg para diabeticos
buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:02 ب.ظ

You expressed this very well.
cialis tadalafil cialis kaufen bankberweisung we like it cialis soft gel can i take cialis and ecstasy cialis patent expiration look here cialis order on line canada discount drugs cialis cialis billig calis buy cialis
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 06:16 ق.ظ

You made the point.
cialis tablets for sale cialis pills in singapore buy generic cialis only now cialis for sale in us cialis y deporte cialis professional from usa generic low dose cialis no prescription cialis cheap cialis rezeptfrei sterreich trusted tabled cialis softabs
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:59 ب.ظ

Whoa all kinds of very good material!
cialis 200 dollar savings card cialis usa cost cialis dose 30mg where to buy cialis in ontario buy generic cialis price cialis wal mart pharmacy callus cialis generic availability 200 cialis coupon cialis in sconto
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:12 ق.ظ

Effectively spoken genuinely. !
cialis pills we like it cialis soft gel cialis for daily use brand cialis generic cialis price in bangalore cialis purchasing no prescription cialis cheap rx cialis para comprar cialis great britain cialis dosage recommendations
Buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:16 ب.ظ

Lovely postings, Thanks.
cialis 20mg 5 mg cialis coupon printable estudios de cialis genricos cialis 05 comprar cialis navarr we like it safe cheap cialis cialis en mexico precio rx cialis para comprar the best site cialis tablets only now cialis 20 mg
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:38 ق.ظ

You actually suggested that adequately!
canadian cialis only now cialis for sale in us brand cialis nl generic cialis pro cialis generico in farmacia cialis tadalafil comprar cialis navarr interactions for cialis cialis australian price warnings for cialis
Buy cialis
چهارشنبه 11 مهر 1397 12:59 ق.ظ

Beneficial advice. Many thanks.
recommended site cialis kanada tadalafil generic can i take cialis and ecstasy cialis australian price order cialis from india we choice free trial of cialis non 5 mg cialis generici precios de cialis generico order generic cialis online 40 mg cialis what if i take
buy cialis us pharmacy
دوشنبه 9 مهر 1397 12:39 ق.ظ

Cheers. Good information.
we use it 50 mg cialis dose buy original cialis achat cialis en itali tadalafil tablets prescription doctor cialis cialis rezeptfrei miglior cialis generico cialis pills cialis generique cialis canada on line
cialisbuys.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 01:13 ق.ظ

With thanks. Lots of data!

cialis australian price cialis 20 mg cialis 50 mg soft tab tadalafil generic cialis prezzo in linea basso how do cialis pills work try it no rx cialis viagra vs cialis vs levitra cialis wir preise how to purchase cialis on line
canadianpharmacyonli.com
چهارشنبه 14 شهریور 1397 08:29 ق.ظ

This is nicely put! !
pharmacy canada online prescriptions canadian pharmacies that are legit canadian drug store canada drugs online cialis from canada canadian medications 247 canadian pharmacies stendra canadian pharmaceuticals stocks canada medication prices canadian pharmaceuticals nafta
http://buycialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:51 ق.ظ

Thanks! Quite a lot of advice!

online cialis click here to buy cialis cialis daily new zealand cialis 05 viagra or cialis we choice free trial of cialis cialis wir preise cialis 20mg can i take cialis and ecstasy cialis coupon
cialisda.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:17 ب.ظ

You revealed this very well.
buy cialis sample pack generic cialis pro tadalafil 20mg cialis 200 dollar savings card cialis australian price cialis pills in singapore cialis bula cialis per paypa cialis dosage best generic drugs cialis
Generic viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:49 ق.ظ

You actually explained this perfectly!
cheap generic viagra viagra alternative buying online viagra sildenafil uk buy viagra for women safest place to buy viagra how old to buy viagra do you need a prescription to buy viagra pfizer viagra buy viagra europe
http://kawanboni.com/tarif-cialis-france.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:28 ب.ظ

Incredible many of useful advice.
look here cialis order on line viagra or cialis cialis australia org only now cialis for sale in us only here cialis pills tadalafil 20 mg buy cialis cheap 10 mg cialis generic availability how to buy cialis online usa rezeptfrei cialis apotheke
Gplus
یکشنبه 10 تیر 1397 02:30 ب.ظ
I just cօuld not gо awaʏ your web site before suggesting that Ӏ really
ebjoyed tһe standard info а person provide ᧐n yyour guests?
Іs gοing to be Ƅack frequently іn оrder tо inestigate cross-check neԝ posts
Chaim
دوشنبه 28 خرداد 1397 08:24 ق.ظ
Hi, I think your website migt be haѵing browser
compatibility issues. Ꮃhen I look at your blog site in Firefox, itt ⅼooks fine ƅut ѡhen opehing in Internet Explorer, іt has soe overlapping.
I ϳust wanted to gige yyou a quifk heads uр! Othber then tһat, terrific blog!
Avrom
یکشنبه 27 خرداد 1397 04:51 ب.ظ
Quality posts іѕ the secret to inteerest tһe viewers
tⲟ paay a visit the web page, that's ԝhat this web pаge iѕ providing.
Buy cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:20 ق.ظ

Many thanks, An abundance of advice.

cialis dosage amounts does cialis cause gout cialis super kamagra generic cialis tadalafil we choice free trial of cialis cialis side effects cialis farmacias guadalajara effetti del cialis venta de cialis canada generic cialis pill online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo

وب هکس